Kelly's Cycle Challenge 2014

Sunday, 11 May 2014

Thank you to everyone who participated in Kelly's Cycle Challenge 2014. We have now got all the results and timings back.

Position Number Age Category Name Team Time Behind
1 Robin Franke #1 male 01:14:07 00:00
2 Samantha Franke #1 unknown 01:14:14 00:07
3 30 to 49 Phil Mcnamara #1 male 30 to 49 01:24:05 09:58
4 Steve Holloway #2 unknown 01:31:06 16:59
5 Ian Finch #2 male 01:32:49 18:42
6 Martin Casey #3 unknown 01:33:55 19:48
7 Martin Casey 01:33:56 19:49
8 Andy Kirwin 01:39:35 25:28
9 Chris Davies 01:39:52 25:45
10 30 to 49 Marco Rossi #2 male 30 to 49 01:51:33 37:26
11 Keith Phillips 01:53:45 39:38
12 50 to 64 Christopher Ketley #1 male 50 to 64 01:55:04 40:57
13 Andrew Burrows 01:55:32 41:25
14 Genevieve Spalding #1 female 01:57:27 43:20
15 50 to 64 Julie Sprackling #1 female 50 to 64 01:57:29 43:22
16 Derek Murray 01:58:23 44:16
17 Michelle Venables 01:59:24 45:17
18 Natalie Tomsett 02:01:56 47:49
19 Lesley-Ann Ellis #2 female 02:03:52 49:45
20 Abbey Jarman 02:05:49 51:42
21 Andrew Audas fatboys and slim 02:05:49 51:42
22 Under 16 David Munro #1 male Under 16 02:05:51 51:44
23 Abbey Jarman 02:06:32 52:25
24 50 to 64 Lucy Etherington-Smith #2 female 50 to 64 02:07:06 52:59
25 Sean Goodall #3 male MEA 02:07:24 53:17
26 Paul Skillicorn MEA 02:07:28 53:21
27 Caroline Davison 02:09:09 55:02
28 Tim Powell Team Ash 02:11:51 57:44
29 Barry Elliot Team Ash 02:11:53 57:46
30 Katy Etherington-Smith #3 female 02:12:40 58:33
31 30 to 49 Gary Chapman #3 male 30 to 49 Team Chapman 02:12:53 58:46
32 Lynn O'neill 02:12:56 58:49
33 Andy Pilbrough Team Ash 02:13:01 58:54
34 Chris Smith 02:13:18 59:11
35 Sarah Meadows 02:14:22 01:00:15
36 Julian Kay 02:15:34 01:01:27
37 Adam Hawkins 02:15:35 01:01:28
38 30 to 49 David Hinton 02:15:36 01:01:29
39 Mariieclare Chapman Team Chapman 02:15:45 01:01:38
40 Kerry Scammell 02:17:51 01:03:44
41 50 to 64 Elizabeth Dixon #3 female 50 to 64 02:17:56 01:03:49
42 Lester Wong 02:19:55 01:05:48
43 Andrea Ong On a bike with Mike 02:20:00 01:05:53
44 Melanie Britt On a bike with Mike 02:20:00 01:05:53
45 Rebecca Ianson 02:21:25 01:07:18
46 Paul Anderson 02:23:16 01:09:09
47 Liam Varndell 02:25:17 01:11:10
48 30 to 49 Karen Whitehead #1 female 30 to 49 02:26:17 01:12:10
49 50 to 64 Julie Law 02:26:23 01:12:16
50 50 to 64 David Maxfield #2 male 50 to 64 02:29:44 01:15:37
51 John Slocombe 02:31:02 01:16:55
52 Ellie Ervine 02:31:39 01:17:32
53 Martha Sage 02:34:54 01:20:47
54 Karen Sage 02:34:58 01:20:51
55 Fiona Blackley 02:35:10 01:21:03
56 Rachel Perry 02:35:10 01:21:03
57 50 to 64 Laura Sercombe 02:46:58 01:32:51
58 Brent Sercombe 02:47:01 01:32:54
59 Nick Wright 02:47:34 01:33:27
60 Richard Owen 02:48:16 01:34:09
61 Mike Roderick 02:49:23 01:35:16
62 Mike Roderick 02:50:23 01:36:16
63 Mike Roderick 02:50:30 01:36:23
64 Joanne Gilby 02:51:32 01:37:25
65 Richard Owen 02:51:58 01:37:51
66 50 to 64 Louise Boddington 02:52:19 01:38:12
67 Clare Graham 02:52:22 01:38:15
68 Julie Nelson 02:52:23 01:38:16
69 50 to 64 John Miller #3 male 50 to 64 03:00:11 01:46:04
70 Emma Miller 03:00:13 01:46:06
71 Samantha Perry 03:17:13 02:03:06
72 Lauren Lewis-Coombes 03:18:08 02:04:01
73 50 to 64 Nikki Lewis 03:20:38 02:06:31
74 Ray Harrison 03:20:48 02:06:41
75 50 to 64 Larry Sullivan Coins Global Team 03:22:28 02:08:21
76 David Hayward 03:23:00 02:08:53
77 65+ Julian Harnor #1 male 65+ 03:23:14 02:09:07
78 Sally Novell 03:24:48 02:10:41
79 Roger Newland 03:26:54 02:12:47
80 Lynda Newland 03:26:55 02:12:48
81 50 to 64 Karl Funk 03:33:36 02:19:29
82 50 to 64 Karl Funk 03:33:36 02:19:29
Position Number Age Category Name Team Time Behind
1 16 to 29 Alexandra Northcott #1 female 16 to 29 02:04:45 00:00
2 Murray Spalding #1 male 02:33:54 29:09
3 Under 16 Shon Sprackling #1 female Under 16 02:33:56 29:11
4 Michael Shepley #1 unknown 02:48:03 43:18
5 Paul Hunt #2 unknown 02:48:04 43:19
6 Roy Mclean #3 unknown 02:51:04 46:19
7 Ian Moralee 02:52:23 47:38
8 Under 16 Darren Whiddett #1 male Under 16 02:55:37 50:52
9 30 to 49 Alex Lawson #1 male 30 to 49 02:56:15 51:30
10 Peter Callow 02:59:23 54:38
11 James Maw 03:00:23 55:38
12 50 to 64 Paul Ashcroft #1 male 50 to 64 Penpont pedallers 03:05:35 01:00:50
13 65+ Philip Masters #1 male 65+ Penpont pedallers 03:06:14 01:01:29
14 50 to 64 Adrian Genziani #2 male 50 to 64 Penpont pedallers 03:06:34 01:01:49
15 Laura Mcevoy #1 female Chyp Chaps 03:07:58 01:03:13
16 Kate Hughes #2 female Chyp Chaps 03:08:24 01:03:39
17 30 to 49 Artur Kwiatkowski #2 male 30 to 49 Team Laws 03:09:22 01:04:37
18 30 to 49 Peter Mallett #3 male 30 to 49 03:10:02 01:05:17
19 30 to 49 Jonathan Dobson 03:10:17 01:05:32
20 Leo Napoli 03:11:19 01:06:34
21 30 to 49 Nigel Hirst 03:12:09 01:07:24
22 David Boast 03:13:38 01:08:53
23 Nigel Hufton #2 male 03:13:48 01:09:03
24 Walter Saunders 03:14:32 01:09:47
25 30 to 49 Lindsey Sutherland #1 female 30 to 49 03:15:17 01:10:32
26 Ruth Stubbs #3 female 03:15:52 01:11:07
27 N Siddiqui 03:16:46 01:12:01
28 Oliver Jelly #3 male 03:20:37 01:15:52
29 50 to 64 Sally Tricker #1 female 50 to 64 03:20:53 01:16:08
30 16 to 29 James Tricker #1 male 16 to 29 03:20:54 01:16:09
31 Ben Laws Team Laws 03:24:22 01:19:37
32 Olivia Hutchison 03:29:28 01:24:43
33 Under 16 Pernille Stafford #2 female Under 16 03:29:56 01:25:11
34 Steve Brodrick 03:30:00 01:25:15
35 50 to 64 Robin Idle #3 male 50 to 64 03:30:48 01:26:03
36 Andy James 03:30:59 01:26:14
37 Thurstan Johnston 03:32:28 01:27:43
38 Justin Owen 03:32:32 01:27:47
39 50 to 64 Anthony Duthoit 03:32:57 01:28:12
40 Sarah Hall 03:32:57 01:28:12
41 Martin Rogers 03:33:14 01:28:29
42 Tom Graham 03:33:51 01:29:06
43 Colin Roberts 03:34:02 01:29:17
44 Richard Emery 03:34:14 01:29:29
45 Juliet Hills 03:34:24 01:29:39
46 16 to 29 James Morris #2 male 16 to 29 03:34:25 01:29:40
47 Stuart Clowser 03:35:03 01:30:18
48 Sophie Leyland 03:35:57 01:31:12
49 Paul Wookey 03:36:17 01:31:32
50 Matt Shea 03:36:32 01:31:47
51 Dave Gregson 03:36:59 01:32:14
52 Bethan Williams 03:37:23 01:32:38
53 Tom Dawes 03:38:38 01:33:53
54 Simon Dawes 03:38:45 01:34:00
55 David Lewis 03:38:54 01:34:09
56 Andy Goss 03:40:16 01:35:31
57 Jason Bury 03:41:04 01:36:19
58 30 to 49 Mike Smith 03:41:34 01:36:49
59 Ken Milne 03:41:35 01:36:50
60 Steve Rickard 03:41:40 01:36:55
61 Liam Richards 03:41:49 01:37:04
62 John Richards 03:41:50 01:37:05
63 Rosie Lewis The Soldridge Sharks 03:41:54 01:37:09
64 Matthew Shore Gazza's kippers 03:43:03 01:38:18
65 50 to 64 Gary Timms Gazza's kippers 03:44:53 01:40:08
66 Under 16 Liam O'connell #2 male Under 16 Gazza's kippers 03:44:55 01:40:10
67 Under 16 John Chesterman #3 male Under 16 Gazza's kippers 03:44:56 01:40:11
68 Jasmine Rees 03:45:42 01:40:57
69 50 to 64 David Mullen 03:48:27 01:43:42
70 Matthew Fortey 03:48:29 01:43:44
71 Pete Williams 03:48:45 01:44:00
72 Kate Fortey 03:50:01 01:45:16
73 Richard Bousfield 03:50:46 01:46:01
74 Gillian Riches 03:50:58 01:46:13
75 Christine Sciberras Team Laws 03:51:24 01:46:39
76 50 to 64 Piers Mcgregor-Wood 03:51:26 01:46:41
77 Jackie Skilton 03:51:54 01:47:09
78 Under 16 Andy Skilton 03:52:23 01:47:38
79 Jon Langley Team Coutts 03:53:17 01:48:32
80 Christopher Grant Team Farnham 03:53:35 01:48:50
81 Alex Beauclair 03:53:40 01:48:55
82 30 to 49 Toby Bale 03:55:50 01:51:05
83 Christopher Kelleher 03:56:56 01:52:11
84 David Hyde 03:57:33 01:52:48
85 Ian Marshall 03:58:22 01:53:37
86 Louise Doherty Team Farnham 03:58:51 01:54:06
87 Kristina Thurlow Team Farnham 03:59:26 01:54:41
88 Charlie Bonner 04:00:44 01:55:59
89 30 to 49 James Gubbins 04:02:00 01:57:15
90 Sarah Osment 04:03:54 01:59:09
91 Michael Davison 04:06:13 02:01:28
92 Sabrina Eifion Jones 04:08:12 02:03:27
93 Jim Harmer 04:08:14 02:03:29
94 50 to 64 Peter Osment 04:08:16 02:03:31
95 Andrew Vittery 04:08:30 02:03:45
96 Peter Richardson 04:10:18 02:05:33
97 Peter Richardson 04:12:03 02:07:18
98 Charles Webster WEBSTERMCDONNELL 04:12:07 02:07:22
99 Eileen Mcdonnell WEBSTERMCDONNELL 04:12:08 02:07:23
100 65+ Kenneth Ward #2 male 65+ 04:12:13 02:07:28
101 Under 16 Christy Creely #3 female Under 16 04:12:29 02:07:44
102 Hayley Berry 04:12:35 02:07:50
103 30 to 49 Julia Bonilla #2 female 30 to 49 04:12:48 02:08:03
104 Caroline Tason 04:12:55 02:08:10
105 Under 16 Jonathan Dredge 04:14:34 02:09:49
106 Daniel Bonilla 04:14:59 02:10:14
107 Richard Scammell 04:15:10 02:10:25
108 Ady Ingham 04:15:20 02:10:35
109 Gilbert Oglesby 04:15:35 02:10:50
110 Clare Ingham 04:18:15 02:13:30
111 Jagat Shah 04:19:48 02:15:03
112 Alastair Greenan 04:22:31 02:17:46
113 Emily I'anson 04:24:01 02:19:16
114 Scarlett Cluness 04:24:31 02:19:46
115 Louise Bonser 04:24:34 02:19:49
116 Jo Spiceley #1 unknown Team Coutts 04:26:09 02:21:24
117 Timothy Holt 04:26:58 02:22:13
118 30 to 49 Peter Barclay 04:28:19 02:23:34
119 David Mitchell 04:34:39 02:29:54
120 Liane Jarman 04:35:26 02:30:41
121 Diana Pont 04:35:59 02:31:14
122 Mark Leigh 04:36:01 02:31:16
123 Joanne Leigh 04:36:02 02:31:17
124 Howard Pont 04:36:07 02:31:22
125 Peter Burke Team Coutts 04:37:11 02:32:26
126 Florinda Riall 04:37:47 02:33:02
127 16 to 29 Lee Ellis #3 male 16 to 29 04:37:47 02:33:02
128 Rachel Barkess Broken Army 04:38:01 02:33:16
129 Philippa Boxall Broken Army 04:38:43 02:33:58
130 Lydia Boxall Broken Army 04:38:45 02:34:00
131 David Ibbotson Broken Army 04:39:36 02:34:51
132 Jonathan Kemp 04:40:55 02:36:10
133 Jonathan Kemp 04:40:56 02:36:11
134 Fiona Dowman 04:41:32 02:36:47
135 50 to 64 Alison Laughlin #2 female 50 to 64 04:42:11 02:37:26
136 Ian Simpson Coins Global Team 04:42:46 02:38:01
137 David Bedding 04:45:41 02:40:56
138 50 to 64 Gail Bedding #3 female 50 to 64 04:45:54 02:41:09
139 Peter Graham 04:46:46 02:42:01
140 Lorraine Weller Team Poppy 04:48:55 02:44:10
141 Lorraine Weller Team Poppy 04:49:00 02:44:15
142 James Harvey Team Farnham 04:49:01 02:44:16
143 Kiri Harvey Team Farnham 04:49:01 02:44:16
144 50 to 64 Dave Harvey Team Farnham 04:49:02 02:44:17
145 Anne Price Broken Army 04:50:51 02:46:06
146 Nicolle Wilson 04:53:19 02:48:34
147 Jack Ashwood 04:53:20 02:48:35
148 50 to 64 Bruce Turner Coins Global Team 04:54:57 02:50:12
149 Sandy Glen #2 unknown Team Coutts 04:55:17 02:50:32
150 30 to 49 Chris Pickford Coins Global Team 04:55:32 02:50:47
151 Shelby Bonham-Lloyd Team Coutts 04:55:32 02:50:47
152 Jonathan Bickerdike #3 unknown Team Coutts 04:57:16 02:52:31
153 Brendan Mullins 04:59:33 02:54:48
154 Rose Killingbeck 04:59:44 02:54:59
155 Ian Lewis Team Coutts 04:59:45 02:55:00
156 Alison Johnson Coins Global Team 05:02:08 02:57:23
157 Caroline Lewis Coins Global Team 05:02:12 02:57:27
158 30 to 49 Chloe Mcfarlane #3 female 30 to 49 Coins Global Team 05:02:13 02:57:28
159 Fiona Maxted Team Coutts 05:03:15 02:58:30
160 Mark Killingbeck 05:04:27 02:59:42
161 Alison Spinks Team Coutts 05:08:49 03:04:04
162 Susan Wheeler 05:15:28 03:10:43
163 65+ Judy Sauter #1 female 65+ 05:15:31 03:10:46
164 Under 16 Matt Barker Chyp Chaps 05:20:42 03:15:57
165 Olivia Clinton 05:22:27 03:17:42
166 Alastair Graham Team Coutts 05:23:34 03:18:49
167 Penny Roberts Team Coutts 05:23:52 03:19:07
168 Stephen Spiceley Team Coutts 05:33:57 03:29:12
169 Wendy Johnson Team Coutts 05:34:01 03:29:16
170 Christopher Allen 06:14:47 04:10:02
171 Gary Munro Chyp Chaps 06:21:11 04:16:26
172 50 to 64 Neil Mcevoy Chyp Chaps 06:21:15 04:16:30
173 30 to 49 Angela Robertson Chyp Chaps 06:28:23 04:23:38
174 Jude Graham 06:45:48 04:41:03
175 50 to 64 Janet Holtham 07:08:14 05:03:29
176 Caroline Burnett 07:11:05 05:06:20
177 50 to 64 Ruth Cooper 07:15:32 05:10:47
178 Ella Arbelaez Rodriguez Team Farnham 07:20:00 05:15:15
179 Ash Morgan CRASH 07:25:34 05:20:49
180 Cress Robinson CRASH 07:25:34 05:20:49
Position Number Age Category Name Team Time Laps
1 Caroline O'brien #1 unknown 00:49:37 2
2 Lisa Barnett #2 unknown 00:54:22 4
3 Chris Hunter #3 unknown Team Hunter 00:55:39 3
4 Emma Golding #1 female Thing 1 and Thing 2 00:55:40 3
5 Madeleine Mackintosh #2 female 00:58:09 4
6 Leanda Mackintosh #3 female 00:58:24 4
7 30 to 49 Ronald Mackintosh #1 female 30 to 49 00:58:25 3
8 Clare Kekwick 01:00:27 6
9 Mark Howarth 01:00:55 4
10 Mark Howarth 01:00:59 4
11 Auguste Mackintosh #1 male 01:04:56 6
12 Laura Golding Thing 1 and Thing 2 01:05:25 4
13 Chris Hunter Team Hunter 01:05:26 4
14 Clare Kekwick 01:07:56 3
15 Clare Kekwick 01:08:14 3
16 Caroline O'brien 01:12:54 2
17 Ann Marie Funk 01:17:56 10
18 Ann Marie Funk 01:17:58 10
19 Michael Shepley 01:31:30 3
20 Under 16 Matthew England #1 unknown Under 16 01:33:24 3
21 Matthew England #2 male 01:33:30 3